Ostropestřec mariánský – první pomoc pro naše játra

Co to tu kvete?

První, co člověka při pohledu na tuhle rostlinu napadne, je: bodlák. Setkáte-li se s ním během léta, kdy kvete, jeho výrazných, purpurově zbarvených květenství si nemůžete nevšimnout. Takže KRÁSNÝ bodlák. Přívlastek „mariánský“ souvisí se starou legendou, podle níž vznikly bílé skvrny na lístcích z mléka Panny Marie. Kromě toho, že je ozdobou každé zahrady, je tahle dvouletka i léčivá.

Starší generace bylinkářů se soustředily především na listy a kořen, v současnosti se využívají hlavně semena. Připravují se z nich čaje, tinktury, kapsle nebo tablety. Pro správný účinek semen je podstatné, aby byla roztlučená, z celých se účinná látka silymarin do těla vstřebává nedostatečně. Stejně tak mu nesvědčí tepelná úprava.

A k čemu je ostropestřec dobrý? Používá se všude tam, kde se vyskytnou potíže s játry. V homeopatii se mimo to doporučuje ještě na zlepšení funkce žlučníku, proti žlučovým kamenům a při depresích.

V některých případech dokáže ostropestřec dokonce zmírnit i projevy alergií. Nefunguje univerzálně a jeho působení je třeba vyzkoušet, ale některé zdroje uvádějí jeho podíl na zlepšení stavů u senné rýmy, vyrážek atd. Dalšími známými účinky je i mírné zvyšování krevního tlaku, někdy pomáhá i při bolestech hlavy, dokonce i při cestovní nevolnosti jako jakýsi “přírodní kinedryl”. Nejčastěji se ale podává tam, kde je zapotřebí podpořit regeneraci jater.

Ať už Vaše játra utrpěla následkem dlouhodobého užívání syntetických léčiv, nevhodné životosprávy, vlivem dědičné dispozice, těžké infekce nebo např. po otravě houbami… anebo jim chcete preventivně ulevit od civilizačních vlivů, ostropestřec je vždy na Vaší straně.

Unikátní je i tím, že ho může užívat jak zdravý jedinec, tak i člověk, jemuž lékaři ze zdravotních důvodů užívání běžných (syntetických) léčiv nepovolili. Ostropestřec je prostě bezpečnou volbou téměř pro všechny.

Téměř? Ano, i tady se najdou výjimky. Užívání ostropestřce byste se svým lékařem měli určitě konzultovat, pokud máte vysoký krevní tlak, stejně tak při všech závažných onemocněních, kdy Vaše tělo dostává větší dávku různých léčiv. Jakkoliv bylinka samotná pomáhá zmírňovat dopad syntetických sloučenin na náš organizmus, vhodnost kombinací by případ od případu měl posoudit lékař. Těhotným a kojícím ženám se ostropestřec nedoporučuje.

Jak ostropestřec užívat?
Pro co nejlepší účinnost je vhodné zvolit několikatýdenní/několikaměsíční kúru.

Pokud toužíte po citelných výsledcích a zároveň víte, že se nebudete chtít několikrát denně po řadu týdnů či měsíců zabývat drcením semen, nabízí se olej, tinktura či bylinná pasta. Lze ji konzumovat buď samotnou, nebo přidat do jídla. Dávkování se řídí intenzitou zvolené kúry.

Její účinnost podpoří, pokud se v průběhu užívání vyhnete alkoholu a všem syntetickým léčivům, která nejsou nezbytně nutná. Před započetím kúry se doporučuje i důkladná střevní očista ve formě klystýru. Látky obsažené v bylinném preparátu se pak daleko lépe vstřebají a jejich účinek je intenzivnější.

Ať už se u Vás ostropestřec zabydlí jako stálý nájemník, anebo jen vítaný občasný host, věřte, že Vaše játra Vám za jeho přítomnost vždy poděkují.