Pomozte mazlíčkům zvládnout zimu ve zdraví

Máte-li doma psa či kočku, asi dobře víte, že i oni potřebují během zimy více péče. Dvojnásob to platí u zvířat pobývajících venku. Jak jim pomoci v pohodě a zdraví přečkat i chladné dny a vybavit je do nevlídného počasí?

Pes

Bydlíte ve městě a venčící trasa vede aspoň zčásti ulicemi? Po návratu zvenku prohlédněte psovi tlapky a pečlivě je očistěte. Posypová sůl pokožku tlap poškozuje (a pokud si pes ve snaze zbavit se bolesti začne tlapky olizovat, může mu navíc způsobit i zažívací potíže), u drobného štěrku zase hrozí drobná poranění a uvíznutí kamenné drti v citlivé tkáni. Je proto potřeba tlapy vždy opláchnout.

Venčíte v přírodě? Pak pozor na zamrzlé vodní plochy. Led se může pod psem prolomit. U starších jedinců je třeba myslet i na prochladnutí a délku pobytu venku tomu přizpůsobit.  Zvíře chované v teple a pohodlí kožich rozhodně před veškerou nepohodou neochrání.

I nejčilejší pes navíc může nebezpečně prochladnout, pokud v návalu radosti z pohybu venku začne sníh pojídat. Dojde-li k tomu ve městě, je navíc velmi pravděpodobné, že sníh bude "obohacený" určitým množstvím chemikálií používaných k ošetření silnic. Zažívací potíže mohou způsobit i nemrznoucí směsi - některým psům tato tekutina voní a mohou mít snahu ji i ochutnat. Vzhledem k tomu, že roztok je pro ně jedovatý, může jeho konzumace dopadnout i návštěvou veteriny. V tom lepším případě.

Máte psa-hlídače s celoročním noclehem v boudě u domu? Velmi pravděpodobně bude otužilejší, než jeho "bytoví" soukmenovci - přesto i on jistě ocení hřejivou přistýlku do pelíšku a alespoň občas i teplejší krmení. Pozor taky na to, aby mu nezamrzla voda v misce.

Kočka

U koček žijících jen v bytě se zima zdánlivě příliš neprojevuje. Přesto se vyskytnou situace, kdy je třeba mít se na pozoru. Pořídili jste si na sváteční stůl vánoční hvězdu? Tam možná Vaše kočka nemá přístup (alespoň tehdy, když jsou všichni doma). Než ale rostlinu po svátkách odstavíte na jiné místo v bytě, ujistěte se, že i zde je mimo dosah kočičích zoubků. Vánoční hvězda je totiž pro Vaši kočku jedovatá.

Kočky, které bydlí s Vámi v domě, ale vycházejí ven, se možná na obhlídce svého teritoria nezdrží zdaleka tak dlouho jako v letních měsících. Zajistěte proto, aby kočka vždy měla možnost návratu do tepla. Pokud by k tomu nedošlo, mohla by se totiž uchýlit kamkoliv, kde ji nebudou zábst tlapky. Třeba nad teplý motor zaparkovaného auta - Vašeho, sousedova... Parkujete-li venku, pamatujte na to příště předtím, než ráno vyjedete do práce.

Ať už máte doma mazlíčka, který většinu času stráví na gauči, anebo odolného otužilce, vybíhajícího na svou obvyklou trasu za každého počasí, všichni do jednoho ocení zvýšenou péči.

Co třeba Omegavet nebo Annovet