Aby váš mazlíček neměl z počasí pro kočku náladu pod psa

Ani tisícileté soužití s lidskými společníky nepřipravilo zvířata o jejich přirozenou schopnost reagovat na změnu sezóny a jejich těla se všem podmínkám plynule přizpůsobí. Zatímco my v honbě za zimním šatníkem trávíme spoustu času v obchodech a s úbytkem denního světla bývá čím dál tím těžší krotit chuť na sladké, hřejivé a vysoce kalorické pokrmy, kočky a psy vybaví hustým kožichem příroda a zimní tuková zásoba jim taky těžkou hlavu nedělá. Zdá se vám to nefér? Pozor. I mazlíčkům nastávají se změnou ročního období nové starosti. Co můžeme udělat pro to, aby je zvládli v pohodě a bez stresu?

PES

Máte-li psa, je velmi pravděpodobné, že několikrát denně chodí ven. Ať už má k dispozici výběh po zahradě nebo si na vodítku obejde svůj oblíbený městský rajón, může i navzdory zimní srsti nepříjemně nastydnout. Kdy byste měli zpozornět? Pes kýchá a prská, viditelně „není ve své kůži“. Pokud se potíže projevují teprve krátce, dají se většinou pacifikovat vhodným přípravkem. Ten můžete podávat ale i preventivně pro posílení imunity, lepší odolnost plic a sliznic.

Samozřejmostí je zvýšená péče o tlapky. Možná máte štěstí a nikdo ze sousedství nebojuje s námrazou na chodníku závějemi technické soli… pamatujte ale, že i drobný štěrk a chůze v chladu po tvrdém povrchu (zvláště pak přechod z vyhřáté místnosti do venkovních teplot) může zvířecí tlapky nepěkně potrápit. Kromě prevence k podpoře imunity je proto na místě i pravidelná prohlídka po každém návratu z venku.

Je pes hlídač a tráví noci venku v boudě bez ohledu na počasí? Stačí vhodná tepelná izolace jeho přístřešku. Stejně dobře jako polystyrenové desky poslouží i starší deka nebo mu boudu zateplete už nepoužívaným oblečením. A chladné večery mu spolu s podrbáním za ušima může prohřát i miska teplého masového vývaru.

KOČKA

Pro kočky žijící s vámi v domě nebo bytě, které chodí ven, platí totéž jako pro psy. Připravte se i na to, že pokud je kočka choulostivější, nebude chtít trávit mimo domov zdaleka tolik času jako v teplých letních měsících a je potřeba zajistit buď volně přístupná kočičí dvířka, nebo někoho, kdo ji pustí dovnitř. Byla-li zvyklá na venkovní vyžití, může se stát, že v prvních dnech či týdnech „domácího vězení“ bude mrzutá a otrávená vynucenou nečinností. Co třeba nová hračka nebo škrabadlo...? Pamatujte také na úpravu diety. Spoléhat na to, že kočka pozře jen tolik potravy, kolik její tělo potřebuje, by se nemuselo vyplatit. Kromě přírodních produktů jako je Probiovet a dalších ulehčí jejímu zažívání i volně přístupný truhlík nebo květináč s kočičí trávou.

Kočky, které sice patří k domu, ale trvale se zdržují venku, vaši zvýšenou péči také ocení. Polodivoká micina si od vás asi tlapky okukovat nenechá, ale když jí do misky pod verandou místo obvyklé dávky krmiva naservírujete jeho kaloricky výživnější variantu, bude i pro tuhle hrdou a nezávislou královnu okolních zahrad nadcházející zima tak nějak veselejší.

A ty, které žijí pouze v bytě? Kromě pravidelné dávky vitamínů a výživných látek se zkuste zaměřit na přípravky podporující zdravou srst a kůži a správné zažívání. Výměna letní srsti za zimní může pro kočku znamenat jednak zásah do minerálního hospodářství organizmu, a je také možné, že v tomto přechodném období spolykala větší množství chlupů než jindy, což by mohlo ohrozit její trávení.

 

MYŠI, KŘEČCI, KRÁLÍCI, MORČATA A TI OSTATNÍ…

Jakmile z parků a zahrad zmizí zelená tráva, je čas zajistit domácím hlodavcům jiné čerstvé krmení. Ideální je sezónní ovoce či zelenina. Pamatujte, že i tyhle kousky je zapotřebí důkladně omýt. Ty z obchodu kvůli likvidaci zbytků chemických postřiků, a máte-li plody ze zahrady, ať už vlastní nebo jiné, odstraníte tím i případné zárodky infekcí a parazitů, které na nich mohou zůstat od divoce žijících druhů. K suchému krmivu se hodí občas přidat speciální směsi z obchodů pro chovatele.

PTÁČCI

Máte doma andulku, kanára nebo třeba zebřičky? Zatímco přes léto jste klec nejspíš drželi spíš dál od přímého slunce, v příštím půlroce ptáčci nějakou tu dávku slunečního svitu možná ocení. Umístěte klec na místo, kde nehrozí průvan a okolní teplota dosahuje nejméně 25 °C. Krmit můžete stejně jako po zbytek roku. Občasnou porci čerstvé zeleniny a ovoce doplňte minerálním lizem.

Zvýšená péče o kondici vašich mazlíčků se vám vrátí v jejich zdraví a spokojenosti, které spolehlivě rozsvítí i ten nejpošmournější podzim.

 

Co je dobré vědět aneb Než vyrazíte na veterinu:

Virovet - proti všem druhům virového onemocnění

Probiovet - pro růst zdravých bakterií ve střevech a potlačení nežádoucích organismů

Omegavet - zdroj nenasycených mastných kyselin a vitaminů A, D a E

 

Jak tráví podzim Vaši mazlíčci? Napište nám své tipy na péči o ně. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme a případně odměníme malým dárkem