Jak citlivý je Váš barometr?

Podle vědeckých výzkumů reaguje na změny počasí výkyvem nálad nebo dokonce zdravotními potížemi téměř každý druhý z nás. Jak jste na tom Vy? Cítíte s předstihem "v kostech", že bude pršet, bolí Vás klouby, doléhá na Vás pokles tlaku? Anebo proplouváte změnami počasí naprosto hladce, jen se Vám pokaždé zdá, že v zimě je moc zima a v létě nesnesitelné parno? Je možné všechny tyhle projevy zmírnit natolik, abychom si užili každé roční obodobí naplno... a za každého počasí? 

Moc zima, moc teplo

Abychom se co nejlépe vyrovnali s teplotními výkyvy, je zapotřebí alespoň v základu vědět, co nám vyhovuje a co nás naopak omezuje nebo přináší nejrůznější omezení a potíže. Nepodceňujte stav svého oběhového systému. Důležité je i prostředí, v němž se zrovna nacházíme. Asi se shodneme na tom, že horko se mnohem lépe snáší v otevřené krajině blízko vody, než ve městě.

Nedokrvené končetinyv rozpálených ulicích letního města snadněji otékají - a v zimě naopak rychleji prochladnou. Potřebujete zahřát? Zkuste tohle.

Dietní doporučení

Zimní jídelníček by se měl od letního svou skladbou významně lišit.

Ochlazující letní potraviny (saláty, syrová zelenina, ale i citrusy, mléko a mléčné výrobky, zelený čaj) je lépe v zimě omezit a užít si je až v příslušném ročním období. Stejně tak potraviny, které tělo ohřívají (kuřecí, skopové maso, husa, kachna, sýry, nejrůznější obilné kaše a husté polévky, semena, ořechy, kakao, zázvorový a černý čaj) naopak poslouží naší kondici mnohem účinněji právě v chladných dnech.

Mezi takzvané neutrální potraviny se řadí například med, hovězí a telecí maso, mořské plody a luštěniny.

Prakticky celoročně můžeme popíjet i některé bylinné čaje. Stačí upravit teplotu nápoje podle aktuálního ročního období. Už jste vyzkoušeli lapacho čaj

Zdraví pod tlakem

Už jste to určitě slyšeli - Dneska je nějakej divnej tlak... Přitom tlak vzduchu sám o sobě nemá na zdravého člověka zdaleka takový vliv. Přesto se už při změně tlaku o půl milibaru za hodinu se výrazně zvyšuje naše citlivost, ozývají se dávno zahojené jizvy, rány, hůř se dýchá. Proč? Laicky řečeno tu hraje roli kombinace tlaku vnějšího, tlaku našeho vnitřního prostředí - a vlhkosti vzduchu. Kolísání tlaku, ale i vzdušné vlhkosti vyvolává změnu napětí v kůži a ostatních tkáních, které se víc napínají či povolují. Což občas může i dost bolet.

Co s tím? Máte-li soukromou "meteostanici" přímo ve vlastním těle, možná je na místě porada s lékařem. Vhodnou léčbou lze některé projevy změn počasí výrazně zmírnit. Z přírodních preparátů Vám s podobnými situacemi může pomoci například unikátní přípravek Fytomineral.

Hůř se Vám dýchá? Zkuste Spiron spray.

A co duše?

Změny počasí se mohou odrazit zásadním způsobem i na naší náladě. Stejně jako u teplotních výkyvů, i tady je dobře vědět, co nám pomáhá, a čemu bychom se naopak měli vyhnout.

Například spojitost s vyšším výskytem nehodovosti, úrazů a agresivního chování před bouřkou je dlouhodobě prokázaná. Zdaleka také neplatí, že slunné počasí = skvělá nálada. V populaci se najde nemálo jedinců, kteří nejen, že slunečné počasí nevyhledávají, ale naopak si přímo užívají třeba vůni letního deště. Letmé nahlédnutí do filmových, literárních a hudebních archivů to jen potvrdí.

A protože v našich klimatických podmínkách se projevy počasí celkem pravidelně střídají, případné potíže nám dost možná pomůže překonat i vědomí, že dřív nebo později zase vyjde slunce (anebo zaprší...) - přesně tak, jak potřebujeme. K duševní rovnováze mohou napomoci i produkty Energie přírody. Co třeba Korolen?

Co ještě?

Zásadní je samozřejmě - tak jako v mnoha  jiných ohledech - zdravá životospráva.  Ideální je omezit sacharidy, zařadit zdravé tuky v přiměřeném množství, přijímat co nejvíce kvalitních bílkovin. K doplnění minerálů a dalších pro zdraví nezbytných živin jsou celoročně ideální i tzv. esenciální potraviny. Tady si jistě vyberete.

Přejeme Vám skvělou náladu a co nejvíce vitality za každého počasí!

Váš tým Energie přírody