Kritické body Vaší periody

Minule jsme se věnovali tipům na co nejpohodovější průběh periody. Tentokrát se zaměříme naopak na věci, kterým by se žena, chce-li si co nejvíce usnadnit život, měla pokud možno vyhnout.

Příliš mnoho soli

Nejen v chipsech a slaných pochoutkách, ale i v sýrech, pomazánkách, pizze, hotových jídlech a samozřejmě v uzeninách. Přemíra zkonzumované soli se na průběhu periody může projevit hned dvakrát. Jednak tím, že naše tělo více zadržuje vodu (k tomu má v tomto období sklon, ať solíme sebeméně. Ale ten sáček solených mandlí, ten to tedy rozhodně nevylepšil!) – a kromě toho ještě více rozkolísá už tak vratkou hladinu hormonů, což ve výsledku může odstartovat záchvatovité přejídání (a jsme zpět u těch mandlí).

Dělá Vám starosti kolísání nálad? Gynex Vám pomůže zpět k té správné rovnováze. Momentálně dokonce v kombinaci se stejně vyladěným krémem Cytovital.

Alkohol

Kde se pojídají mandle v soli, bývá často na stole i něco dobrého k pití. Přestože alkohol v rozumné míře může pomoci určitému uvolnění a některé společenské události si bez skleničky kvalitního vína snad ani neumíme představit, v období kolem periody s ním buďte hodně opatrná. Uvolňuje zábrany. Takže se může stát, že u jednoho sáčku slaných mandlí rozhodně nezůstaneme. Tělo následky podobných hodů také daleko obtížněji odbourává.

Chcete podpořit správnou činnost jater? Vyzkoušejte unikátní pastu.

Káva

Že si ráno bez kávy neumíte představit? Zkuste to alespoň během druhé poloviny menstruačního cyklu. Krátkodobý stimulační efekt, pro který kávu většinou pijeme, odezní a kofein prokazatelně zhoršuje průběh menstruačního cyklu. Způsobuje totiž smrštění krevních cév, takže namísto potřebného uvolnění budete vnímat bolesti daleko výrazněji. A to přece nechcete. A když už kávu pijete, dbejte také na kvalitu. Většina komerčně prodávaných druhů instantních káv obsahuje nežádoucí příměsi vzniklé při zpracování – vyberte si proto šetrně zpracovanou kávu se zárukou původu.

 

Cukr a bílé pečivo

Pro řadu z nás chuť na sladké a perioda patří téměř nerozlučně k sobě. Přestože je někdy těžké odolat, alespoň jednou to zkuste. Sama poznáte ten rozdíl. Konzumace cukru totiž průběh menstruace zhoršuje. Nehledě na to, že cukr je zánětlivý, takže může nepříznivě ovlivnit Vaše zdraví i dávno po skončení periody.

Že to vážně bez sladkého nezvládnete? Zkuste místo čokolády banán nebo dobře prozrálé kaki. S regulací hladiny krevního cukru Vám ale může účinně pomoci i Regalen.

Tučné maso a smažená jídla

Vyhnout byste se ale měla i příliš tučnému masu. Maso a masné výrobky bohaté na nasycené tuky Vám mohou díky kyselině arachidonové obsažené v tuku zbytečně přitížit. S podobným efektem se setkáváme při příliš časté konzumaci smažených pokrmů, které dají našemu tělu zabrat i ve dnech, kdy jsme plně v kondici.

Sport, stres a ti druzí

Máte pocit, že byste stejně jako kterýkoliv jiný den měla zvládat všechno na výbornou a s úsměvem? Být nadšená a aktivní jako modelky v reklamách? Zkuste zabrzdit. Periodu může výrazně zhoršit i naše neochota přiměřeně odpočívat a zůstat těch několik dní v klidu. Jak si takový klid užít, se dočtete v jiném našem článku. Máte-li své dny, nesnažte se přebít bolest a nepříjemné pocity zvýšenou aktivitou. Pohyb ano, ale přiměřeně a v menších dávkách. Stresovat nás mohou ale i cestování nebo společenské události. Řiďte se tím, jak se cítíte Vy sama - vnímejte signály svého těla a dopřejte mu prostor k regeneraci.

Co s tím?

Vlastně je to jednoduché. Překonat první nápor chutí může být někdy náročné, ale vyplatí se to. Pak jen stačí naslouchat svému tělu a řídit se základními pravidly zdravého jídelníčku. Vědecké studie opakovaně prokázaly, že ženy žijící zdravě mají větší šanci na klidný průběh periody, a to i v případě nepříznivé rodinné anamnézy.