První krok ke zdravým a krásným nohám

Kdy jste svým nohám naposledy dopřála bylinkovou lázeň nebo pedikúru? Že už je to hodně dlouho? Není čas, vždycky se najde něco důležitějšího? Ruku na srdce - riskovala byste totéž u Vašeho auta? Stovky kilometrů bez údržby, servisní prohlídky a za každého počasí? Možná je čas si uvědomit, že i naše nohy si zaslouží náležitou péči. Nejen jako výjimečný nadstandard, ale i jako prevenci před estetickými i zdravotními problémy.

Co všechno může Vaše nohy potkat na cestě životem, a jak se vyhnout potížím?

Nebezpečně vysoké podpatky

Jsou tak krásné! Prostě neodolatelné. Pro některé z nás dokonce návykové - jakmile zvládneme chůzi v elegantních lodičkách, přestanou nám nízké botky připadat žádoucí. Minimálně na nějaký čas. Samozřejmě jsou příležitosti a místa, kam v teniskách nevyrazíte. Přesto zkuste zapátrat v botníku - anebo v regálech obchodů - zda by se kromě lodiček na 12 cm vysokém podpatku nenašlo pro Vaše každodenní nošení i něco vhodnějšího. A nemusí být nutně s označením “ortopedická obuv”. Vyhnete se tím puchýřům, kuřím okům, vbočeným palcům či nehezkým kladívkovým prstům. A to už za to stojí, ne? ;-)

Když už jsme u bot - bez podpatku neznamená bez problému. Baleríny či žabky mohou Vaše nohy poznamenat podobně jako jehly. Ideální výška podpatku se pohybuje do pěti centimetrů. Dbejte také na to, aby boty měly správně umístěné těžiště - to je často důležitější než výška paty od země. Toho lze dosáhnout správným sklonem nohy v botě tak, abyste se po celou dobu chůze neopírala jen o plochu pod prsty a váha těla se pokud možno rovnoměrně rozložila.

Nejen Vašim nohám uleví po náročném dni třeba speciální solná koupel. Stačí napustit vanu a uvolnit se… 

Pedikúru neodkládejte na léto

Krásné nohy do sandálků a na pláž budou dosažitelnější, pokud s pedikúrou začnete hned teď, v zimě. Pokud nebudete muset ani začínat, protože na ni chodíte pravidelně. To znamená asi každé čtyři týdny. Nejde jen o estetický účinek, ale i o péči o zdraví. Dobře udržované nohy jsou například daleko odolnější vůči nejrůznějším mykózám. V boji proti mykózám Vás může podpořit i speciální ajurvédský elixír.

SOS řešení Opravdu, ale opravdu nemáte čas? Kupte si alespoň kvalitní pemzu a svá chodidla pravidelně opečovávejte. Kromě jiného se Vám odvděčí hebkou kůží bez prasklin, jakou Vám budou v létě všichni závidět.

Masáž – první pomoc nejen při sedavém zaměstnání

Pokud většinu pracovní doby strávíte v jedné poloze – ať už se jedná o práci vsedě anebo vestoje – Vaše nohy pravidelný „restart“ v podobě masáže jen uvítají. Rozproudí krev a lymfu, uleví „těžkým nohám“, pokud máte křečové žíly, oddálí nebo aspoň zmírní celulitidu. Odplaví škodliviny, zmírní otoky… a ano, pro většinu z nás je masáž navíc ještě nesmírně příjemná.

Chcete krásné nohy bez celulitidy? Pomůže i vhodně zvolený peeling. Vyzkoušejte třeba kávový s příměsí svěžích citrusů.

SOS řešení Nemáte čas nebo se Vám nedaří najít správného maséra? U nohou máte tu výhodu, že si na ně dosáhnete. Nezapomínejte na ně a zkuste si alespoň v omezené formě nohy namasírovat sama. Třeba v rámci relaxace před spaním. Nebo klidně i u sledování televize. Případně o krátkou masáž poproste partnera.  

Víte, že na chodidlech máme díky tzv. akupresurním bodům „mapu celého těla“, a že stimulací příslušných bodů můžeme napomoci nejen lepšímu stavu našich nohou, ale i naší celkové kondici?

Přejeme Vám, abyste směrem k péči o své zdraví vykročili vždy tou pravou nohou!