Podzim plný pohody

Slunné letní dny - alespoň pro letošní rok – patří definitivně vzpomínkám. Plavky a sandály odpočívají na dně skříně, odkud naopak vděčně vytahujeme kabáty a teplé ponožky. Namísto ledově vychlazené limonády srkáme během odpolední siesty horký čaj… a ti nejsvědomitější z nás dokonce už stihli objednat v servisu přezutí auta na zimní pneumatiky.

Ideální čas udělat něco taky pro své tělo. Pomoci imunitnímu systému využít síly načerpané během letní dovolené. A pokud jste v létě nestihli odpočívat, o to pečlivěji připravit svou tělesnou schránku na poněkud náročnější zimní období. Ať už bylo Vaše léto jakékoliv, pojďme se ve stručnosti podívat, co Vás s měnící se sezónou může potkat, a jak se na to připravit:

Lezavá, vlhká zima

Co máte po ruce? Zázvorový čaj. Skořici. Kvalitní kakao, čokoládu, horké nápoje obecně. Konečně si po všech těch letních salátech opravdu vychutnáte polévku! Pořiďte si teplé oblečení, které se Vám bude líbit. Svetr, který hřeje a nekouše,… barevnou šálu, do které se zamilujete. Nebo vyvětrejte oblíbené kousky z loňska.

Čím dál tím méně světla

Roztáhněte závěsy. Pokud je to jenom trochu možné, pořiďte si domů co nejvzdušnější záclony… anebo je na pár měsíců sundejte úplně. Dodejte prostředí, které Vás obklopuje, světlé, veselé barvy. Zapomeňte na nesmyslné šetření elektřinou a „černé hodinky“… rozsviťte si, kdykoliv je to možné. Pár ušetřených kilowat za Vaše chmury nestojí.

Méně pobytu venku

Než se po práci dostanete ven, je dávno tma a nevlídno? Zkuste si ukrást chvilku během poledne. Pokud je to aspoň trochu možné, vyrazte na oběd ven z kanceláře. Nemůžete-li do přírody ani o víkendu, pořiďte si kousek živé přírodniny domů… ať už je to řezaná květina, bonsaj v pěkné misce nebo třeba vzrostlý fíkus.

Více jíme a méně se hýbeme  

Co máte po ruce?  Vodu. Spoustu vody. Neslazené bylinkové čaje. Pronásleduje-li Vás hlad (tělo se před zimou hodlá obalit, ať už si trend štíhlých proporcí hlásá cokoliv), dejte si hustou podzimní polévku… pečenou zeleninu (dýni, mrkev, červenou řepu), kvalitní bílkoviny. Přidejte si do jídla vlákninu a semínka (lněná, slunečnice, chia). Zasytí Vás a podpoří zdravou peristaltiku. Šli byste na procházku, ale venku je pošmourno a prší? Namísto jízdy výtahem choďte aspoň po schodech, kdykoliv je to možné. A spoustu energie můžete spálit i velkým podzimním úklidem.

Chce se nám spát, spát, spááááá…t

Ukliďte si v ložnici a nastolte pravidelný režim. Pokud si zajistíme kvalitní spánek během noci, významně omezíme denní ospalost. Těžká mastná a slaná jídla, alkohol a jednoduché cukry by měly být v podzimním jídelníčku opravdovou výjimkou. Pomáhá-li Vám káva, dávkujte si ji cíleně tak, abyste co nejlépe využili její účinky. Víte ale, že třeba mladý ječmen (Barley Juice), Maca nebo zelený čaj Vás proberou se srovnatelnou silou a jsou mnohem šetrnější k Vašemu zdraví?

Letní opálení je pryč – návrat unavené pleti

Co máte po ruce? Co nejvíc čerstvých potravin. Využijte sezónní produkty, nakupte čerstvou, voňavou mrkev na trhu, loupejte právě nasbírané ořechy, pijte hodně vody a kvalitních bylinných čajů. Máte-li doma vanu, je čas prohřát tělo v krásně vonné koupeli. Vydejte se na víkend do wellness lázní nebo sauny. Dopřejte si kosmetiku v bio kvalitě. 

S novým školním rokem se na nás hrne spousta nových povinností

Darujte sami sobě jeden úsměv denně. Nezvládáte všechno tak, jak byste chtěli? Ve chvíli, kdy spěcháte nejvíc, zastavte (ideálně ne na rušné křižovatce nebo při vystupování z metra)…

TIP na minutový relax: zavřít oči a vnímat vlastní dech. Umíte-li dýchat „do břicha“, soustřeďte se na to. Za jednu minutu svět nikam neuteče… ale my ho, až znovu otevřeme oči, máme šanci vidět jinak.

Pište si seznamy a užijte si každou odškrtnutou položku. Dovolte radosti z toho, co je hotovo, převážit nad stresem z toho, co jste nestihli…

Nachlazení z klimatizace vystřídaly virózy

Co máte po ruce?  Vše, co jsme už jmenovali. Dostatek spánku, vody (odpočaté a dobře hydratované tělo je méně náchylné k infekcím), kvalitní strava, aspoň pár minut pěší chůze denně… Můžete-li se vyhnout místům s vysokou koncentrací lidí, dopřejte si ten komfort. Je pozdě a už kýcháte a trápí vás trio „kašel-rýma-teplota“? Můžete-li, zkuste se vyležet. Zásobujte tělo dostatkem horkého čaje, kvalitním vývarem z masa, pokud snesete eukalyptový olej, zapalte si aromalampu…

TIP ENERGIE PŘÍRODY: Aby se Vám lépe dýchalo, zkuste ENERGY Spiron spray.

A bonus (alespoň pro některé z nás): stýská se nám po létě a děsíme se Vánoc

Co máte po ruce? Život tady a teď. Objevujte každodenní „poklady“ v maličkostech. Sbírejte s dětmi kaštany. Doneste si domů kytici barevného listí… nebo třeba šípků, hloží, pámelníku. Hezké vzpomínky na slunné letní dny bychom měli vnímat jako dárek, který jsme dostali… abychom se z nich mohli těšit i v budoucnu, ne proto, abychom litovali, že jsou pryč. Nevyžíváte se v koledách a děsí Vás tvář Vánoc, jak ji představují média? Právě teď je možná správný čas si je – samostatně nebo s rodinou – v klidu naplánovat tak, abyste je prožili opravdu po svém.

Jak to celé přežít?

Kromě právě uvedených pomocníků, díky nimž můžeme zůstat nad věcí i ve dnech, kdy slunce emigruje kamsi za obzor, kolegyně v kanceláři už druhý den kýchá a rodinu jsme celý víkend pracně přemlouvali ke kratičké procházce po parku… se možná aspoň občas hodí zkusit se na to všechno podívat z té lepší stránky. Protože podzim nejsou jen výše jmenované potíže.

Je to i nádherné období plné nových vůní, sklizně jablek, hrušek, zeleniny, dýní a hub… období barevného listí a romantické mlhy nad obzorem. Je to čas, kdy po letních horkých dnech strávených vesměs venku můžeme plnými doušky vychutnat teplo a bezpečí domova. Přejeme Vám co nejbarevnější, voňavý a zdravý říjen!