Sedmero proti chřipce

A je to tu! Jako každý rok na přelomu zimy a předjaří nastává chřipková sezóna. Protože na očkování už je v únoru většinou pozdě, přinášíme Vám několik praktických tipů na účinnou obranu. Nebojte se, je to jednoduché. Co můžete udělat i Vy?

1. Akce čisté ruce

Naprostý základ nejen v prevenci chřipky, ale veškerých infekčních chorob. Základy hygieny po návštěvě toalety či před jídlem jsou samozřejmostí, ale během chřipkové sezóny je třeba být ještě ostražitější. Hotové peníze, hromadná doprava, společné prostory v práci i bydlišti – tam všude na naše ruce mohou číhat stopy nebezpečné infekce. Chřipkové viry dokáží na různém neporézním povrchu (kliky, madla v MHD, vypínače) přežít až dva dny. Pravidelným a důkladným mytím rukou se můžeme celoročně ochránit před celou řadou nemocí.

2. Zachovejte odstup

Zapomeňte na chvíli na slušné vychování – Vaše zdraví je opravdu přednější. Přátelské potřásání rukama a přehnané objímání s nemocnými Vám rozhodně neprospěje. Snažte se pokud možno vyhnout přímému kontaktu s nakaženými lidmi. Zvažte, zdali zrovna nyní musíte na úřady, do obchodních center, a jestli není vhodnější těch několik kritických týdnů cestovat do práce autem (třeba i s kolegyní, se kterou se domluvíte), než riskovat dennodenní pobyt v metru nebo tramvaji během dopravní špičky.

3. Nepoužívejte, nesdílejte

Je-li to jen trochu možné, mějte v práci vlastní („osobní“ hrnek). Pokud ho dáváte do společné myčky, raději ho před každým použitím ještě ručně umyjte. Nepůjčujte ovladače, tablety, mobily, knihy. Jste to Vy, kdo stoná? Buďte ohleduplní k ostatním.

4. Zůstaňte doma

Pokud už nemoc propukla, dopřejte svému tělu týden na uzdravení a zůstaňte doma. Zůstat doma ovšem neznamená, že se pokusíte dohnat všechny resty nashromážděné od Vánoc včetně mytí oken, malování a vyžehlení dvou košů prádla. Daleko dříve budete fit, když alespoň první tři dny budete opravdu jenom ležet. A šéf i kolegové v práci Vám nakonec poděkují, že jste jim chřipkovou nákazu nepřinesli jako nevítaný suvenýr.

5. Jezte. Spěte. Relaxujte

Tělo oslabené redukční dietou (anebo naopak stravou plnou prázdných kalorií) se bude chřipce bránit hůř. Jezte co nejvíc ovoce a zeleniny a kvalitních bílkovin. Vitamíny, minerály, bylinkové čaje a potravinové doplňky. O dobrodiní spánku jsme už psali tady. Chřipka většinou udeří od několika hodin do tří dnů od setkání s infekcí. Typické příznaky jsou rýma, kašel, škrábání v krku, slabost a bolest hlavy samozřejmě mohou znamenat i „pouhé“ nachlazení. Pokud se ale necítíte dobře, naordinujte si odpočinek preventivně, i kdyby mělo nakonec jít o „planý poplach“.

6. Buďte veselé mysli

Stejně jako stav těla má na naše zdraví vliv i to, jak je nám na duši. Držte se dál od všech škarohlídů, místo zpráv si v televizi pusťte nějaký pěkný film nebo přečtěte knížku. Pokud jste zatím zdraví, denní dávku endorfinů Vám zajistí i kratičká svižná procházka parkem. Místo stížností na nekonečnou zimu můžete zkusit vyhlížet příznaky blížícího se jara na keřích a stromech. Schválně, kolik jich najdete?

7. Dejte si domácí úkol

Pamatujte, že na svém zdraví můžete pracovat celý rok. Vybavte se včas potravinovými doplňky a poctivě je užívejte. A zeptejte se svého praktického lékaře na protichřipkovou vakcínu. Možná jste to tentokrát nestihli, ale o to lépe buďte připraveni příště. A jak se můžete vybavit u nás? Koukněte třeba sem: 

A) Silná trojka Flavocel, GrepofitProbiosan

B) Energy Vironal

C) Energy Spiron Spray