Zdravý spánek – základ zdravého života

Bojujete s neustálou únavou? Po obědě Vám sice padá hlava, u televize usínáte během úvodních titulků oblíbeného seriálu – ale jakmile zalehnete, ne a ne usnout? Přibíráte, i když jíte stále stejně? Trápí Vás výkyvy nálad? Nabízí se neodbytná otázka: A jakpak vlastně spíte?

Kdo je připraven, není překvapen

Máte-li děti školního či školkového věku, hodí se tento návyk dvojnásob. Cokoliv můžete udělat navečer a v klidu, udělejte to. Příprava oblečení na ráno, svačin do školy, materiálů na dopolední poradu… jistě si vzpomenete, po čem je u vás doma po ránu nejčastěji sháňka.

Příjemný ranní bonus – to je přiměřeně uklizená kuchyň. Skliďte nádobí do myčky, opláchněte hrnečky. Do takové kuchyně se ráno hned jinak vstává. Chybí Vám navečer tolik potřebná vůle a energie? V lednu pro Vás máme výhodně kombinaci Vitaflorin + Imunosan.  

Velké téma: večeře

Dávejte pozor na to, co večeříte. Nevhodně vybraná večeře Vás může doslova připravit o spánek. Ať už vinou těžkého žaludku, namáhaného trávicího traktu, nepříjemné nevolnosti, nebo prostě proto, že některá jídla a nápoje působí jako stimulanty (káva, čokoláda, ostře kořeněné potraviny), a proto se ke konzumaci po určité hodině příliš nehodí. Dopřejte si lehkou, snadno stravitelnou večeři, a pokud možno nejezte později než dvě až dvě a půl hodiny před ulehnutím.

Jíte předpisově, a přesto to nějak není ono? Připravte si ajurvédský čaj.

I mozek je třeba ukolébat

Nemůžete-li pracovní problémy či jiné závažné situace jednoduše „zavřít do šuplíku“ (a někdy je to opravdu téměř nemožné), snažte se jimi zabývat nejdéle do večeře. I Váš mozek si zaslouží odpočívat. A k tomu bude možná potřebovat Vaši pomoc. Nastavte si speciální „budíček“ a slibte si, že poté, co zazvoní, nebudete se až do rána daným problémem za žádnou cenu zabývat. Zpočátku to možná bude trochu těžší, ale vyplatí se vytrvat. A čím se před spaním zaměstnat? Pomoci mohou zajímavé knihy – ať už oblíbený titul nebo novinka, máte-li rádi hezké věci a nechce se Vám zatěžovat oči písmenky, pořiďte si nějakou pěknou obrazovou publikaci na libovolné téma, prohlížejte a sněte. Nejkrásnější místa světa? Zázraky přírody? Umělecké předměty? Fantazii se meze nekladou.

Pořád nic? Vnitřní klid Vám pomůže nastolit i Korolen

Co ještě?

Než se dopočítáte k ovečce č. 589, zkuste:

- vyvětrat. Krátce a svižně. A pak šup zpátky do postele!

- mléko s medem. Pokud tedy netrpíte potravinovou intolerancí…

- meduňkový čaj. Tak akorát teplý, ideálně neslazený.

- levanduli. V bylinkovém polštářku, zavěšenou volně v ložnici… kápnutou do předem zapálené aromalampy…

- vědomě odpočívat. Je půl druhé ráno a Vy máte stále oči dokořán? Rádi byste vypnuli, ale mozek ne a ne poslechnout? Čím víc se soustředíte na splnění pokynu „USNI“, tím spíše se Vám spánek bude vyhýbat. Zkuste uvolnit alespoň tělo, když mysl se v dané chvíli uvolnění vzpírá. Myslete na to, jak právě Vaše záda, paže, nohy dostávají potřebnou dávku klidu a odpočinku, aby ráno mohly zase naplno sloužit. Myslete na hezké věci. Soustřeďte se na rytmus svého dechu. Nádech, výdech, pomalu, zhluboka. A znovu…

- a možná se Vám díky tomu podaří nakonec usnout. Nebo alespoň chvilku nerušeně meditovat.

Klidné noci a sladký spánek přeje Váš tým Energie přírody! 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení