Vliv Měsíce na naše zdraví

Měsíc a Země na sebe navzájem působí silami, které lidstvo zatím probádalo méně, než si myslí. Co je jisté – alespoň pro ty, kdo upřednostňují věcné argumenty před dojmy – Měsíc má na podnebí a chování zemské přírody prokazatelný vliv. Řídí kupříkladu příliv a odliv moře. Vzhledem k tomu, že lidské tělo tvoří ze 75 % voda, je pravděpodobné, že podobně silně můžou některé fáze Měsíce působit i na naše zdraví.

Úplněk

V tento den vnímáme Měsíc nejvíc, a nejen proto, že bývá nejlépe vidět. Při úplňku a novu jsou příliv a odliv nejsilnější. V takových dnech pociťujeme intenzivněji všechny emoce, nejsme ve své kůži. Hodně lidí si stěžuje na úporné bolesti hlavy, a obecně platí, že co bolí, to má při úplňku tendenci bolet ještě víc, ať už jsou to úrazy, jizvy nebo klouby či záda.

Úplněk zvyšuje agresivitu. Častá bývá podrážděnost a nervozita, a tak dochází ke konfliktům a rvačkám. Objevují se i nehody, úrazy a havárie. Před úplňkem se také hůře hojí rány, v této době se proto nedoporučují operace. Úplněk také nepříznivě ovlivňuje i spánek a jeho kvalitu - vysvětluje se to tím, že přítomnost světla - i měsíčního - brání tělu vylučovat dostatek "spacího" hormonu melatoninu.  

A jak spíte za úplňku Vy? Může Vám pomoci i ajurvédský čaj.

Na co je úplněk naopak ideální?

Roste více hub. Stoupá plodnost žen, a počaté děti jsou hlavně chlapečci. Porodníci, kteří v oboru pracují delší dobu, tvrdí, že když je měsíc v úplňku, zvyšuje se množství porodů. Úplněk je ideálním časem pro redukční den. Zásobte se ovocnými šťávami a vyhýbejte se lednici, tento den je jako stvořený pro očistu těla.

Ubývající Měsíc

Daří se operace, domácí práce, můžeme více jíst a přitom neztloustneme. Je výhodné setí a sázení kořenové zeleniny. Pohyb, aktivita a vydávání energie by teď pro nás měly být naprostou hračkou.

Potřebujete více energie? Vyzkoušejte některou z našich esenciálních potravin. Co třeba spirulinu?

Nov

Chcete přestat kouřit? Plánujete půst? Ideální čas. Říká se, že kdo se za novoluní jeden den postí, předejde mnoha nemocem. Jisté je, že metabolismus pracuje rychleji než jindy. Novoluní je i proto vhodné k očištění a zbavení se všeho, co nám brání v růstu. Zatímco úplněk údajně působí silněji na naše tělesné zdraví, novoluní ovlivňuje naši mysl.

Chtělo by to zklidnit? Co třeba Korolen? Pomůže Vám nastolit potřebnou harmonii duši a těla i během novoluní.

 

Přibývající Měsíc

Dvojnásobnou účinnost má všechno, co tělu dodáváme, co ho posiluje. Čím víc Měsíc dorůstá, tím hůř se ale hojí rány a operace. Prádlo se hůř vypere, práce nám nejde tolik od ruky. Vše, co tělu dodáme, pečlivě uloží. Pozor na dietu – každé sousto navíc teď poznáme na váze. Jde o příznivé období pro aplikaci nejrůznějších obličejových masek.

A jak jste na tom Vy? Ovlivňují měsíční fáze Vaše každodenní fungování?