Jak vyzrát na PMS

Lidské tělo je složitý a nesmírně citlivý systém. A o tom ženském to platí dvojnásob. Ať si legendy a přísloví stokrát tvrdí, že žena vydrží mnohonásobně víc než muž, v životě řady žen jsou dny, kdy toto tvrzení až tak úplně neplatí. Možná to taky znáte. Čas, kdy do ženského života zasahuje perioda, rozhodně není svou délkou zanedbatelný. Jak si dny, kdy nám není úplně nejlépe, co nejvíc zjednodušit, a v rámci možností i zpříjemnit? Zkusili jsme najít pár tipů na rychlou pomoc při boji s premenstruačním syndromem.

Každý den se počítá

Základem je jednoznačně zdravý životní styl. I když se Vám zrovna nechce nic jiného, než se s velkou krabicí čokoládových bonbonů schoulit na gauč před televizi, rozumná fyzická zátěž a pravidelné cvičení Vám mohou pomoci nepříjemné příznaky zmírnit. Jakýkoliv pohyb, který máte ráda, byť třeba poněkud mírnější formou, může být pro Vás řešením. Proti bolestem a citlivější psychice zabírají dechová cvičení z jógy (například plný jógový dech nazývaný pránájáma), dobrou volbou mohou být i dlouhé procházky na zdravém vzduchu. Nemáte sílu se ani obléct? Oblečení, které jste ještě předevčírem pohodlně dopla, je Vám najednou těsné? Jste podrážděná a přecitlivělá? Ke zklidnění může napomoci Relaxin.

První pomoc i dlouhodobá prevence

Pokud Vám tělo i psychika v kritickém období "dávají zabrat", sáhněte po vyzkoušených přírodních pomocnících. Staré kořenářky připravovaly bylinkové čaje ze směsí  kontryhelu, drmku obecného, řebříčku a třezalky. Pomáhá i úprava jídelníčku. Místo oblíbených sušenek či jiných pochutin zkuste chroupat dýňová semínka (pozor na ta solená - konzumace většího množství soli pomáhá zadržovat vodu v těle, a tomu je dobře se právě v tomhle období spíš vyhnout), na salát si místo olivového dopřejte třeba makový nebo mandlový olej. Obsahují významné množství tolik potřebného zinku a vápníku. Případné napětí v prsou zmírňuje i olej ze semen pupalky pro obsah kyseliny gama-linolenové, která se v těle promění v prostaglandiny, látky podobné hormonům.

Potřebujete něco "teď hned"? Zkuste přírodní preparáty - třeba Gynex a Fohow tampónové kapsle.

Další pomocníci

Voda

Zvláště, pokud v těchto dnech otékáte. Paradox? Čím více vody tělu dodáte, tím méně ji bude chtít zadržet.

Celková detoxikace

Podle tradiční čínské medicíny játra zodpovídají za plynulý tok energie a její rovnoměrné rozvrstvení v těle i za kvalitu krve. Podpořte svá játra i mimo kritické dny. Třeba speciální pastou

Aromaterapie

Krevní oběh pomáhá regulovat například cypřiš. Podobné účinky má i šalvěj a bergamot. A můžete zkusit i meduňku anebo levanduli. Co si třeba udělat radost levandulovým deodorantem? Ještě jste ho neměla? Nejvyšší čas ho vyzkoušet!

Masáž

Tělo i duši posílí i vhodně zvolená masáž. Máte-li ve svém okolí šikovného maséra či masérku, dopřejte si chvilku jen pro sebe. Nejen, že domů půjdete jako vyměněná, ale Vaše tělo pak bude všechny situace snášet daleko lépe.

V některém z dalších článků se zaměříme na to, čemu se naopak v daném období vyhnout.

Váš tým Energie přírody