
Jak číst složení, kdy dává smysl šampon bez sulfátů a který z pěti šamponů sedne vašim vlasům.
Dobrý přírodní šampon poznáte podle zadní strany lahve, ne podle přední. Rozhoduje prvních pět složek, hlavně to, čím šampon myje, a pak to, jak rychle se vám mastí vlasy. Na mastné kořínky se hodí důkladnější mycí základ, na suchou nebo citlivou pokožku jemnější, bez sulfátů. Ukážeme to na pěti šamponech z našeho regálu, i s tím, kolik vás každý vyjde na jedno mytí: od necelých 4,30 Kč. Rovnou k výběru šamponů podle typu vlasů ↓
1. Co slibuje nápis „přírodní“ (a co ne)
Každý výrobce si „přírodní“ vykládá po svém. Jeden tím myslí šampon z rostlinných surovin bez syntetické vůně, jiný běžný šampon s kapkou bylinného výtažku. Pevná hranice, od kolika procent přírodních složek smí šampon nést nápis „přírodní“, neexistuje.
Přísnější měřítko mají certifikace jako COSMOS nebo NATRUE. Když jejich logo chybí, neznamená to horší šampon, jen se víc spolehnete na složení.
Nápisu „100% přírodní“ nevěřte doslova. Voda, sůl nebo kyselina citronová přírodní jsou. Látka, která dělá pěnu, se ale téměř vždy vyrábí chemickou úpravou kokosového oleje nebo cukru.
2. Jak přečíst složení šamponu za půl minuty
Složky (INCI) jsou na obalu seřazené od té, které je v šamponu nejvíc. Na konci bývají ty, kterých je méně než 1 %, a mezi nimi už pořadí nic neříká. Vůně se skrývá pod slovem Parfum. Když vám vůně vadí, hlídejte i názvy jako Linalool nebo Limonene, to jsou vonné látky vypsané zvlášť.
O šamponu tedy rozhoduje prvních pět položek. Na prvním místě bývá voda (Aqua), hned za ní mycí základ. Bylinné výtažky, propolis nebo vitaminy najdete obvykle až v druhé polovině seznamu. To není podvod, tak šampony fungují: mycí látky dělají hlavní práci a ostatní složky mění, jak se vlasy po mytí cítí na omak.
„S propolisem“, „bylinný“, „s arganovým olejem“. Dozvíte se, co v šamponu je, ale ne kolik.
Tady je pořadí. Výtažek na třetím místě tvoří velkou část šamponu, výtažek až za konzervanty obvykle méně než 1 %.
Příklad z našeho regálu. PLEVA Šampon Propolis pro vaše vlasy začíná takto: Aqua, Sodium Cocoamphoacetate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Lauryl Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamate. Voda, jemné mycí látky a glycerin. Slovo Sulfate v celém seznamu nenajdete, Parfum také ne. Propolis je šestnáctý z 22 složek.
Stejný výrobce, podobné jméno, jiný šampon: PLEVA Šampon s propolisem má složek jen dvanáct a na druhém místě Sodium Laureth Sulfate. Propolis je tady šestý. Dva šampony se stejnou včelou na obalu se tak liší hlavně tím, čím myjí.
3. Sulfáty, nebo bez sulfátů? Rozhoduje mycí základ
Bez sulfátů neznamená automaticky lépe. Sulfáty odmastí nejdůkladněji a nejvíc pění. Jemnější mycí látky tolik neodmašťují, a proto se hodí na suchou a citlivou pokožku, jenže u hodně mastných vlasů můžou být málo.
Sulfátům se přisuzuje leccos, od vysušování po jedovatost. Přehled z roku 2015 ukázal, že velká část obav vznikla špatným výkladem studií a záměnou podobně znějících látek. Týkal se hlavně čisticích prostředků do domácnosti a napsali ho převážně vývojáři jejich výrobce.
Skutečná nevýhoda sulfátů je prostší: silné odmaštění může citlivější pokožku vysušit. Šampon proto obvykle kombinuje několik mycích látek, aby dobře umyl a byl přitom co nejšetrnější. Na etiketě je poznáte takhle:
Sulfáty: nejdůkladnější mytí
Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Sodium Coco-Sulfate. Poslední zní přírodněji, ale je to také sulfát, jen vyrobený z mastných alkoholů kokosového oleje. Sednou mastným a hustým vlasům.
Betainy a amfoacetáty: zjemňují
Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoamphoacetate. Najdete je v sulfátových i bezsulfátových šamponech. Zmírňují ostrost ostatních mycích látek a dělají hustší pěnu.
Glukosidy: z cukru a rostlinných olejů
Lauryl Glucoside, Coco-Glucoside, Decyl Glucoside. Jemné, pění méně. Výrobci přírodní kosmetiky po nich sahají často.
Aminokyselinové: velmi jemné a dražší
Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glycinate. Šetrné k pokožce, pěny dělají méně. Typické pro dražší bezsulfátové šampony.
Zvláštní skupinou jsou tuhé šampony z mýdla. Poznáte je podle názvů jako Sodium Olivate nebo Sodium Cocoate. Mýdlo má zásadité pH a vlasy po něm můžou být hrubší a víc se krepatit. Proč, rozebíráme v páté části o pH.
4. Který přírodní šampon na mastné, suché a jemné vlasy
Šampon je hlavně na pokožku hlavy, ne na délky. Vybírejte ho podle toho, jak rychle se vám mastí kořínky. Délky pak dopečujte kondicionérem.
- Mastné vlasy, časté mytí. Klidně sulfátový nebo jinak důkladnější mycí základ. Každodenní mytí vlasům samo o sobě neškodí. Z našich šamponů sem patří PLEVA s propolisem, ENERGY Protektin šampon a bezsulfátový TianDe Zlatý zázvor, který výrobce určuje vlasům se sklonem k rychlejšímu maštění.
- Suché nebo lámavé vlasy. Nejšetrnější je jemný mycí základ bez sulfátů, jako má PLEVA Propolis pro vaše vlasy, který výrobce určuje i suchým délkám. Bylinný šampon přímo na suché a lámavé vlasy dělá ENERGY Artrin šampon. Myje ale sulfátem z kokosu, proto k němu patří kondicionér na délky.
- Barvené a odbarvené vlasy. Výrobce k nim určuje ENERGY Protektin šampon.
- Jemné vlasy bez objemu. Lehký šampon, v jehož prvních řádcích nejsou oleje ani máslo. Kondicionér jen do konečků.
- Citlivá pokožka, vadí vám vůně. Hledejte šampon bez Parfum ve složení. Takový je PLEVA Propolis pro vaše vlasy. Z vonných látek obsahuje jen Benzyl Alcohol, který tu slouží jako konzervant. Pokud víte, že vám vadí, vyberte si jiný šampon.
Proč jsou vlasy po přechodu na přírodní šampon jiné. Běžné šampony a kondicionéry často obsahují silikony, v seznamu složek končí na -cone (třeba Dimethicone). Vytvoří na vlasu tenký film, vlasy pak kloužou a lesknou se. Silikony nerozpustné ve vodě se navíc můžou na vlasech hromadit. Přírodní šampony je většinou nemají, takže po přechodu můžou být vlasy na omak hrubší. Nejde o poškození, jen chybí film. Pomůže kondicionér na délky.
5. Šampon na růst vlasů a proč víc záleží na pH
Rychlejší růst vlasů od šamponu nečekejte. Na hlavě je minutu až tři a pak ho spláchnete, zatímco vlas roste z kořínku uloženého v kůži. Co šampon zvládne: umýt pokožku tak, aby vlasy zůstaly hebké a méně se lámaly.
Víc než na bylinách tu záleží na pH. Zásaditý šampon zvyšuje záporný náboj na povrchu vlasu, vlasy se o sebe víc třou a víc se krepatí. Brazilští dermatologové v roce 2014 změřili pH 123 šamponů. Kyselejší pH do 5,5 mělo jen 38 % z nich. Na etiketě se přitom pH uvádí málokdy.
Suché a lámavé délky proto hlídejte hlavně kondicionérem. Šampon zvolte podle pokožky a délky pak dopečujte. Pokud chcete šampon dělaný přímo na suché a lámavé vlasy, výrobce k tomu určuje ENERGY Artrin šampon.
Kdy šampon nestačí
Když vlasy vypadávají víc než obvykle nebo řídnou, případně vás trápí lupy, svědění či zarudnutí, které nezmizí ani po změně šamponu, zajděte za dermatologem. Bylinný šampon je péče o vlasy a pokožku, na tyhle potíže určený není.
6. Který přírodní šampon na jaké vlasy: náš výběr
Vybrali jsme pět šamponů pro různé typy vlasů a jeden kondicionér na délky. Všechny byly skladem k 29. 9. 2026. Celou nabídku najdete v kategorii Přírodní šampony na vlasy.
Na mastné vlasy a časté mytí
PLEVA Šampon s propolisem
Pro mastné vlasy a pro ty, kdo chtějí pořádnou pěnu. Dvanáct složek, mycí základ SLES s betainy, propolis na šestém místě. 500 g za 429 Kč vychází na necelých 4,30 Kč za mytí, nejlevněji z tohoto výběru. Menší balení 150 g stojí 151 Kč.
ENERGY Protektin šampon
Pro vlasy, které se rychle mastí, a pro vlasy barvené nebo odbarvené. 19 rostlinných výtažků v jednom komplexu hned za mycím základem (Sodium Coco-Sulfate). 180 ml, 231 Kč, asi 6,42 Kč za mytí.
TianDe Šampon Zlatý zázvor
Pro ty, kdo si myjí vlasy často a chtějí šetrný mycí základ. Bezsulfátový šampon se zázvorovým extraktem, který dává při mytí pocit svěžesti. Výrobce ho určuje vlasům se sklonem k rychlejšímu maštění. 300 ml, 414 Kč, asi 6,90 Kč za mytí.
Na suché, lámavé vlasy a citlivou pokožku
PLEVA Šampon Propolis pro vaše vlasy
Pro citlivější pokožku a pro vlasy, které se u kořínků mastí a na délkách jsou suché. Mycí základ z amfoacetátu a betainu, doplněný glukosidem a aminokyselinovým tenzidem. Dál propolis, kyselina hyaluronová a rýžový protein, bez Parfum ve složení. 200 g, 273 Kč, asi 6,83 Kč za mytí.
ENERGY Artrin šampon
Pro suché a lámavé vlasy, jak ho určuje výrobce. 16 rostlinných výtažků a mycí základ Sodium Coco-Sulfate, proto k němu patří kondicionér na délky. 180 ml, 231 Kč, asi 6,42 Kč za mytí.
Ke každému šamponu: péče o délky
PLEVA Kondicionér na vlasy s propolisem
Když po přechodu na přírodní šampon chybí vlasům skluz. Patří jen na délky a konečky, ne na pokožku. Hlavní práci v něm dělají skvalan a kokosový olej, nechává se působit 1–2 minuty. 150 g, 173 Kč.
7. Kolik stojí 100 ml a jedno mytí: náš přepočet
Nejlevněji vyjde mytí z velkého balení PLEVA s propolisem, necelých 4,30 Kč. U ostatních šamponů zaplatíte za jedno mytí 5–7 Kč. Ceny k 29. 9. 2026:
- PLEVA Šampon s propolisem 500 g, 429 Kč → 85,80 Kč/100 g → asi 100 mytí, 4,29 Kč za mytí
- PLEVA Šampon s propolisem 150 g, 151 Kč → 100,67 Kč/100 g → asi 30 mytí, 5,03 Kč za mytí
- ENERGY Protektin šampon a ENERGY Artrin šampon, 180 ml za 231 Kč → 128,33 Kč/100 ml → asi 36 mytí, 6,42 Kč za mytí
- PLEVA Šampon Propolis pro vaše vlasy, 200 g za 273 Kč → 136,50 Kč/100 g → asi 40 mytí, 6,83 Kč za mytí
- TianDe Šampon Zlatý zázvor, 300 ml za 414 Kč → 138,00 Kč/100 ml → asi 60 mytí, 6,90 Kč za mytí
Počítáme s 5 ml, tedy zhruba jednou čajovou lžičkou, na mytí vlasů do ramen. Gram šamponu bereme jako mililitr, rozdíl je zanedbatelný. Dlouhé vlasy nebo mytí dvakrát po sobě znamenají dvojnásobek. Naopak PLEVA Propolis pro vaše vlasy je podle výrobce koncentrovaný a stačí ho méně, takže vám nejspíš vydrží déle, než ukazuje přepočet.
Jak mýt vlasy přírodním šamponem
Postup
- Vlasy důkladně namočte, aspoň půl minuty. Na suchých vlasech se šampon špatně roztírá a méně pění.
- Šampon rozetřete v dlaních s trochou vody a naneste na pokožku hlavy, ne na délky.
- Pokožku promasírujte bříšky prstů. Délky umyje pěna, která po nich steče.
- Nechte chvíli působit. U šamponu PLEVA Propolis pro vaše vlasy výrobce uvádí minutu, u šamponů Energy 2–3 minuty.
- Opláchněte vlažnou vodou. Po stylingových přípravcích nebo u hodně mastných vlasů umyjte ještě jednou, menší dávkou.
- Na délky dejte kondicionér, třeba PLEVA Kondicionér s propolisem, hlavně když přecházíte ze šamponu se silikony.
8. Časté otázky o přírodních šamponech
Jaký je nejlepší přírodní šampon?
Ten, který sedne vaší pokožce hlavy. Na mastné vlasy volte důkladnější mycí základ, na suchou a citlivou pokožku jemnější, bez sulfátů a bez parfemace. Rozhodují první řádky složení, ne nápis na přední straně. Náš výběr podle typu vlasů
Je šampon bez sulfátů lepší?
Pro suchou a citlivou pokožku často ano, protože méně odmašťuje. U hodně mastných vlasů ale může být málo a vlasy se zamastí dřív. Sulfát není jed, jen silná mycí látka.
Pomůže přírodní šampon na růst vlasů?
Šampon je na hlavě jen pár minut a růst vlasů urychlit neumí. Může vlasy šetrně umýt, aby se míň lámaly.
Existuje přírodní šampon proti vypadávání vlasů nebo proti lupům?
Šampon vlasy a pokožku umyje a dá vlasům příjemný pocit na omak. Vypadávání ani lupy ale nevyřeší. Když vlasy výrazně řídnou nebo lupy nezmizí ani po změně šamponu, zajděte k dermatologovi.
Jak často si mýt vlasy přírodním šamponem?
Tak často, jak potřebujete. Ve studii z roku 2021 dopadli lidé, kteří si myli vlasy denně, v měřeních stavu vlasů a pokožky lépe než ti, kdo je myli jednou týdně; financoval ji ale výrobce šamponů. Mastné vlasy klidně myjte denně, suché vydrží déle.
Co znamená „100% přírodní šampon“?
Nápis sám nic nezaručuje. Ověříte ho podle certifikátu (COSMOS, NATRUE), nebo si přečtěte prvních pět složek. Podle nich poznáte, čím šampon myje.
Šampony i kondicionér jsou kosmetické přípravky pro vnější použití. Propolis může u citlivých lidí vyvolat alergickou reakci, při alergii na propolis nebo jiné produkty od včel šampony ani kondicionér s propolisem nepoužívejte. Šampon nesmí vniknout do očí. Máte-li citlivou pokožku, vyzkoušejte nový přípravek nejdřív na malé ploše. Když pokožka po mytí pálí nebo svědí, přípravek přestaňte používat.
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích, čl. 19 a příloha III. EUR-Lex
- ISO 16128-2:2017. Cosmetics – Guidelines on technical definitions and criteria for natural and organic cosmetic ingredients – Part 2: Criteria for ingredients and products. iso.org
- Cosmetic, Toiletry and Perfumery Association (CTPA). Natural Ingredients. ctpa.org.uk
- Trüeb RM. Shampoos: ingredients, efficacy and adverse effects. J Dtsch Dermatol Ges. 2007;5(5):356–365. PubMed 17451380
- Cornwell PA. A review of shampoo surfactant technology: consumer benefits, raw materials and recent developments. Int J Cosmet Sci. 2018;40(1):16–30. PubMed 29095493
- Bondi CA, et al. Human and Environmental Toxicity of Sodium Lauryl Sulfate (SLS): Evidence for Safe Use in Household Cleaning Products. Environ Health Insights. 2015;9:27–32. PubMed 26617461
- Gavazzoni Dias MF, et al. The Shampoo pH can Affect the Hair: Myth or Reality? Int J Trichology. 2014;6(3):95–99. PubMed 25210332
- Punyani S, et al. The Impact of Shampoo Wash Frequency on Scalp and Hair Conditions. Skin Appendage Disord. 2021;7(3):183–193. PubMed 34055906
- Carvalho RM, et al. With or without Silicones? A Comprehensive Review of Their Role in Hair Care. Skin Appendage Disord. 2025;11(6):586–589. PubMed 40641805


