
Sytě rudá míza z Amazonie, kterou koupíte jako kapky i jako krém. Odkud pochází, co v ní je, co o ní zjistili vědci a podle čeho na etiketě poznáte, jak se konkrétní lahvička používá.
Dvě lahvičky, na obou stejné složení: 100% pryskyřice stromu Croton lechleri. Jednu máte kapat do vody, druhou smíte jen roztírat po kůži. Dračí krev je sytě rudá míza jihoamerického stromu. V Amazonii se používá zevně i vnitřně, u nás ji koupíte jako kosmetiku k péči o pokožku nebo jako doplněk stravy v kapkách. Co platí pro vaši lahvičku, rozhoduje etiketa.
1. Co je dračí krev
Dračí krev je míza stromu Croton lechleri z čeledi pryšcovitých. Roste v tropickém pásu Jižní Ameriky – v Peru, Ekvádoru, Kolumbii, Bolívii a okolních zemích. Když se kůra nařízne, vyteče hustá tmavě červená tekutina, která na vzduchu dál tmavne.
Španělsky se jí říká sangre de drago, v Peru sangre de grado. Botanicky jde spíš o latex, podobně jako u kaučukovníku, obchod ale mluví o pryskyřici a na etiketách ji najdete jako Croton Lechleri Resin. Strom se kvůli sběru nekácí. Mízu dává opakovaně, jen potřebuje mezi odběry čas.
2. Jedno jméno, několik rostlin
„Dračí krví“ se po staletí říká červeným pryskyřicím různých, navzájem nepříbuzných rostlin. Přehledová práce z roku 2008 je řadí do několika odlišných rostlinných skupin. Nejčastěji narazíte na tyto:
Na etiketě proto hledejte latinské jméno. Vonné tyčinky „dragon’s blood“ mají s kapkami z Amazonie společné jen jméno.
3. Proč je tak rudá: co v pryskyřici je
Hlavní část tvoří proanthokyanidiny – polyfenoly ze stejné rodiny jako barviva hroznových slupek. Přehled z roku 2025, který prošel 33 studií za posledních dvacet let, je označuje za zdaleka nejpočetnější skupinu látek. Proto je míza tak sytě rudá a proto barví textil.
Menší, ale nejvíc zkoumanou složkou je alkaloid taspin. Dál tu jsou diterpeny, fytosteroidy, saponiny a další fenolické látky. Saponiny mimochodem vysvětlují, proč kapky po protřepání pění.
Pro výběr je důležitá jedna věc. Složení mízy se liší podle toho, kde strom rostl. Upozorňuje na to už přehled z roku 2003: stromy z různých oblastí mají odlišné zastoupení alkaloidů. Dvě lahvičky s nápisem 100 % proto nemusí být chemicky totožné.
4. Jak se dračí krev používá v Amazonii
V Peru a Ekvádoru patří dračí krev k běžným domácím prostředkům. Pár kapek se rozetře na kůži, kde míza zaschne v tenkou vrstvu, nebo se několik kapek přidá do vody.
Přehled z roku 2003 uvádí tradiční použití na drobná poranění kůže, štípnutí hmyzem a zažívací potíže. Tradice ale není důkaz. Ukazuje jen, proč se o mízu začali zajímat vědci.
5. Co zjistil výzkum a co zatím nevíme
Nejvíc dat pochází z laboratoře a z pokusů na zvířatech. Studií na lidech je málo a týkají se hlavně konkrétních přípravků nebo vyčištěných látek, ne pryskyřice z lahvičky.
- Taspin (1989). Peruánský tým popsal, že tento alkaloid u myší urychluje zacelování drobných ran a v buněčné kultuře zrychluje pohyb kožních buněk. Jde o pokus na zvířatech, ne o výsledek u lidí.
- Přehled z roku 2003. Laboratorní a zvířecí pokusy podle autorky odpovídají velké části tradičního použití. Klinické studie s konkrétními přípravky z mízy hlásily dobré výsledky u zažívacích potíží cestovatelů a u reakcí kůže po štípnutí hmyzem. Lidé je dobře snášeli.
- Crofelemer. Vyčištěná látka izolovaná z mízy, kterou americký úřad FDA v roce 2012 schválil jako přípravek na předpis pro úzce vymezenou skupinu dospělých. Je přesně dávkovaná a standardizovaná, takže ji s kapkami ani krémy z volného prodeje nejde zaměňovat.
- Přehled pro dermatology (2019). Autoři shrnují, že v péči o kůži má dračí krev zatím omezené využití a potřebuje další výzkum.
Co zatím chybí: studie, které by sledovaly zdravé lidi užívající čistou pryskyřici z lahvičky. Nevíme ani, jak velké jsou rozdíly mezi šaržemi z různých oblastí. Kdo vám slibuje konkrétní výsledek, tvrdí víc, než věda zatím ví.
6. Kapky, nebo kosmetika? Rozhoduje etiketa
Jestli smíte dračí krev kapat do vody, nebo jen roztírat po kůži, neurčuje obsah lahvičky, ale kategorie, pod kterou ji výrobce uvedl na trh. Najdete ji na etiketě.
Najděte kategorii výrobku
„Doplněk stravy“ znamená užívání ústy podle dávkování na obalu. „Kosmetický přípravek – jen k vnějšímu použití“ znamená jen na kůži, i když je uvnitř úplně stejná 100% míza.
Přečtěte složení odshora
Složky jsou seřazené podle množství. Čistá pryskyřice má v seznamu jedinou položku, Croton Lechleri Resin. U tinktur jsou na prvních místech líh a voda a dračí krev přichází až za nimi, v mýdle bývá hluboko v seznamu.
Zkontrolujte latinské jméno
Croton lechleri je jihoamerická míza. Jiné latinské jméno znamená jinou rostlinu, i když se výrobek jmenuje stejně.
Přečtěte upozornění a trvanlivost
Věková hranice, těhotenství a kojení, souběh s jinými přípravky. U kosmetiky navíc symbol otevřeného kelímku s číslem, který říká, kolik měsíců po otevření přípravek vydrží. Vysvětlujeme ho v článku o symbolu PAO.

Stejná míza, dvojí použití
Čistou pryskyřici Croton lechleri vedeme ve dvou kategoriích: Drags Imun od Energy jako doplněk stravy a Trávníček Extra 100% jako kosmetiku. Kosmetiku nepolykejte, ani když je složení stejné.
7. Kolik stojí mililitr dračí krve: náš přepočet
Nejlevnější mililitr čisté mízy vychází u kapek Drags Imun, 16,63 Kč. U kosmetické pryskyřice Extra 100% se podle velikosti balení pohybuje mezi 23,78 a 28,90 Kč. Ceny k 28. 9. 2026:
- ENERGY Drags Imun, 30 ml za 499 Kč → 16,63 Kč/ml (doplněk stravy)
- Trávníček Extra 100%, 50 ml za 1 189 Kč → 23,78 Kč/ml
- Trávníček Extra 100%, 25 ml za 659 Kč → 26,36 Kč/ml
- Trávníček Extra 100%, 10 ml za 289 Kč → 28,90 Kč/ml
- Tinktury Trávníček s dračí krví a další bylinou, 50 ml za 659–720 Kč → 13,18–14,40 Kč/ml, ale jde o lihový výtažek, ne o čistou mízu
Na jak dlouho vystačí Drags Imun? Balení má podle výrobce asi 600 kapek a 10 kapek odpovídá 0,5 ml. Při 10 kapkách jednou denně to je zhruba 60 dní. Při nejvyšší doporučené dávce, 10 kapek třikrát denně, vystačí asi 20 dní, tedy o den méně než doporučený třítýdenní cyklus.
Kosmetická pryskyřice se nanáší po kapkách, takže i 10ml lahvička vydrží déle, než napovídá objem. Kdo ji zkouší poprvé, začne nejmenším balením. Kdo ví, že mu sedí, ušetří na 50 ml skoro 18 % za mililitr.
8. Dračí krev, kterou u nás vedeme
Všechny přípravky níže jsou skladem (k 28. 9. 2026). Celou nabídku včetně tinktur s dalšími bylinami najdete v kategorii Dračí krev.
Trávníček Dračí krev – Extra 100%
Jediná složka: Croton Lechleri Resin, bez vody a lihu. Kosmetický přípravek k vnějšímu použití, ošetřuje a zklidňuje pokožku. Balení 10, 25 a 50 ml, od 289 Kč.
ENERGY Drags Imun
100% pryskyřice Croton lechleri bez alkoholu a konzervantů. 30 ml, asi 600 kapek, dospělí nejvýš 10 kapek 1–3× denně. 499 Kč.
Trávníček Dračí krev – Extra síla krém s CBD
Přeslička rolní louhovaná ve slunečnicovém oleji, bambucké máslo, včelí vosk, CBD a dračí krev. Masážní krém, 30 g, 449 Kč.
ENERGY Drags Imun mýdlo
Glycerinové mýdlo s pryskyřicí Croton lechleri, bez parfemace a barviva. Kostka 100 g, 138 Kč.
9. Kdo by dračí krev používat neměl
Podle etiket přípravků, které vedeme: děti do 3 let, těhotné a kojící ženy. Kapky Drags Imun výrobce nedoporučuje užívat spolu s léky, které tlumí imunitní odpověď (imunosupresiva).
Než začnete
- Kosmetiku nanášejte jen na neporušenou kůži a nejdřív ji vyzkoušejte na malé ploše.
- Pryskyřice silně barví textil a nesmí se dostat do očí.
- Pokud pravidelně užíváte léky nebo máte dlouhodobé zdravotní potíže, poraďte se před vnitřním užíváním s lékařem.
- U kapek dodržte cyklus tři týdny užívání a týden pauza a nepřekračujte doporučenou denní dávku.
Úřední horní limit pro dračí krev neexistuje a údajů o dlouhodobém užívání je málo, proto se držte dávkování z obalu. Když kůži přípravek podráždí, přestaňte ho používat.
10. Časté otázky
Na co je dobrá dračí krev?
V Amazonii se tradičně roztírá na kůži a užívá v kapkách. U nás ji koupíte jako kosmetiku, která ošetřuje a zklidňuje pokožku, a jako doplněk stravy v kapkách. Studie na lidech, které by ukázaly konkrétní účinek celé pryskyřice, zatím chybí.
Jak se dračí krev používá?
Kosmetická pryskyřice: pár kapek na čistou, suchou a neporušenou kůži, jemně rozetřít, dvakrát denně. Kapky jako doplněk stravy: dospělí nejvýš 10 kapek 1–3× denně, zapít vodou, po třech týdnech týden pauza. Vždy platí návod na konkrétním obalu.
Dá se dračí krev užívat vnitřně?
Jen přípravek označený jako doplněk stravy, a to podle dávkování na obalu. Přípravky s označením kosmetický přípravek nebo jen k vnějšímu použití nepolykejte, i když obsahují stejnou mízu.
Kdo nesmí dračí krev?
Podle etiket přípravků, které vedeme, děti do 3 let a těhotné a kojící ženy. Kapky Drags Imun výrobce nedoporučuje kombinovat s imunosupresivy. Pokud pravidelně užíváte léky, poraďte se předem s lékařem.
Jaké má dračí krev vedlejší účinky?
Výrobci přípravků, které vedeme, nežádoucí účinky neuvádějí a přehled z roku 2003 popisuje přípravky použité ve studiích jako dobře snášené. Na kůži může přírodní pryskyřice někoho podráždit, proto nejdřív test na malé ploše. A počítejte s tím, že barví textil.
Je dračí krev od Energy totéž co Drags Imun?
Ano. Energy prodává dračí krev pod názvem Drags Imun: 30 ml čisté pryskyřice Croton lechleri v kapkách jako doplněk stravy. Stejnou pryskyřici má i v mýdle Drags Imun.
Doplněk stravy není náhradou pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Nepřekračujte doporučenou denní dávku uvedenou na obalu. Kosmetické přípravky s dračí krví jsou určené jen k vnějšímu použití.
- Jones K. Review of sangre de drago (Croton lechleri) – a South American tree sap in the treatment of diarrhea, inflammation, insect bites, viral infections, and wounds: traditional uses to clinical research. J Altern Complement Med. 2003;9:877–896. PubMed 14736360
- Gupta D, et al. Dragon’s blood: botany, chemistry and therapeutic uses. J Ethnopharmacol. 2008;115:361–380. PubMed 18060708
- Vaisberg AJ, et al. Taspine is the cicatrizant principle in Sangre de Grado extracted from Croton lechleri. Planta Med. 1989;55:140–143. PubMed 2748730
- Pona A, et al. Review of future insights of Dragon’s Blood in dermatology. Dermatol Ther. 2019;32(2):e12786. PubMed 30556246
- de Albuquerque RDDG, et al. A Review on Phytochemistry and Recent Pharmacology of Dragon’s Blood (Croton lechleri), a Multifunctional Ethnomedicinal Resource from the Amazon Forest. Planta Med. 2025;91(8):409–418. PubMed 40043740
- U.S. Food and Drug Administration. Tisková zpráva ke schválení přípravku Fulyzaq (crofelemer). 31. 12. 2012.
- Memorial Sloan Kettering Cancer Center. About Herbs: Croton lechleri. mskcc.org


_____inky__d__vkov__n___a_jak_vybrat_og.jpg)