Co pomáhá na játra: ideálně upravit životosprávu a účinné bylinky

Bez jater se neobejdeme. Jestliže začne být problém s játry, je potřeba ho urgentně řešit, protože játra jsou zodpovědná za mnoho procesů v našem těle. Výrazně jim škodí špatná životospráva – alkohol, cigarety, obezita a další. Výhodné je už preventivně upravit stravu, aby byla játra stále v dobré kondici. Pomohou také účinné bylinné kapky.

Kde bolí játra

Játra jsou důležitým orgánem, který nám filtruje krev a tím zbavuje organismus toxinů a jiných nežádoucích látek. Přestože mají játra velmi dobrou schopnost regenerace, někdy mohou pozlobit. Přitom problém s játry je opravdu těžké odhalit, většinou se ukážou až příznaky poškození nebo onemocnění jater – málokdy totiž poznáte, že vás bolí játra. Mezi typické příznaky, že s játry není něco v pořádku, se řadí následující.

  • Nažloutlé zabarvení kůže a očního bělma, případně suchá šupinatá kůže, která zároveň svědí
  • Hnědé skvrny na kůži, takzvané jaterní skvrny
  • Nepřirozeně viditelné a vystouplé žíly a modřiny
  • Nadměrná únava, bolest hlavy až malátnost
  • Ztráta chuti k jídlu a nevolnost

Pokud vás přece jen játra budou fyzicky bolet, poznáte to. Místo, kde bolí játra, je pod žebry. Jedná se především o tupou bolest vpravo pod žebry, případně na zádech pod lopatkami. Bolest jater vzniká vlivem zduření a tlaku v dutině břišní, proto je často obtížné ji dobře lokalizovat. Někdy můžete pozorovat i viditelný otok v místě jater.

Co pomáhá na játra

Zdroj obrázku: Free Vector | World hepatitis day concept illustration. Free Vectors, Stock Photos & PSD Downloads | Freepik [online]. Copyright © [cit. 30.06.2021]. Dostupné z: https://www.freepik.com/free-vector/world-hepatitis-day-concept-illustration_14205314.htm#page=1&query=liver&position=16

Co zatěžuje játra: špatná životospráva

Játra zatěžuje především naše špatná životospráva. Játra hrají důležitou roli při metabolismu a detoxikaci, zároveň vstřebávají cukr, tuky a bílkoviny. Další jednou z hlavních činností je tvorba žluči. Pokud je některá z těchto funkcí narušena vlivem špatné životosprávy, znamená to vážný problém, protože játra jsou pro život naprosto nezbytná. Vhodné je vyvarovat se preventivně zbytečné zátěži jater.

  • Alkohol se metabolizuje v játrech, to je samo o sobě značná zátěž. Nadměrná zátěž konzumací alkoholu vede k odumírání jaterních buněk a špatné regeneraci.
  • Kouření v těle produkuje oxidační stres vlivem toxinů z cigaret, které poškozují jaterní buňky.
  • Obezita je obecně pro zdraví riziková. Stejné je to také u jater. Vysoká koncentrace tukových látek vede ke steatóze jater, tedy jejich ztučnění.
  • Nadměrné solení je další problém, protože příliš soli zvedá nejen krevní tlak, ale zároveň zadržuje vodu v těle, a tedy zároveň v játrech.

Co čistí játra a pomáhá?

Na játra pomáhá úprava stravy, její odlehčení. Stejně tak je vhodné celkově zlepšit životosprávu, tedy hlavně omezit nebo úplně vypustit alkohol a kouření. Pomoct vám ale mohou také různé bylinky. Vhodné je proto využít bylinné kapky, které obsahují účinné extrakty z několika prospěšných bylin. Například Energy Regalen napomáhá normální funkci jater a pročištění, stejně tak jsou vhodné bylinné kapky Energy Stimaral.

Další doporučení, co čistí játra, je třeba okysličení. Pokud pravidelně sportujete, je menší pravděpodobnost potíží s játry, protože jsou dostatečně okysličená, stejně jako jiné orgány. Vhodné je zároveň dodržovat pitný režim – ten napomáhá detoxikaci a čištění jater. Zapomeňte ale na různé sladké ochucené vody, nejlépe tělu prospějete obyčejnou vodou – dochutit si ji můžete třeba citronem, pomerančem a dalším ovocem.

Víte, že velmi prospěšnou bylinkou na čištění jater je ostropestřec mariánský? Přečtěte si jeho hlavní výhody.

Zdroje

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení